poniedziałek, 9 września 2013

Clapham South - Polski New Order?! Lata 80-te wracają do łaski! :)

Ostatnimi czasy natrafiłem w sieci na Polską grupę SynthPop, czy może Dream Pop?, o nazwie Clapham South i? I wzruszyłem się do łez, słuchając ich utworów! Klimat muzyczny lat 80-tych wrócił do mnie ze zdwojoną siłą! Jak to dobrze, że w tym śmiesznym kraju nad Wisłą powstają takie zespoły jak w/w! Fakt ten każe mi nie tracić nadziei, że nasi rodacy potrafią robić muzykę na wysokim poziomie artystycznym a jednocześnie podaną w tak uroczo strawny sposób! Panie i Panowie oto Claptham South

"… trudno opisać, czym jest sen, ale można zasnąć, a potem obudzić się i poczuć, że wszystko jest snem.

Muzyka Clapham South to opis całego lata pełnego snów. Debiutancka płyta śląskiego zespołu przynosi dźwięki oniryczne i bajkowe tak bardzo, jak tylko bajkowa umie być muzyka elektroniczna. Ania Wojtaszek (wokal i teksty) i Grzegorz Bednarski (elektronika, gitara akustyczna, basowa, kompozycje) tworzą piosenki intymne i subtelne, a jednocześnie przebojowe i taneczne. Słychać to również na koncertach, gdzie zespół występuje w powiększonym składzie. - Koncerty wcale nie muszą być takie jak płyta. Grając na scenie, chcemy dzięki wsparciu muzyków sesyjnych nadawać naszej muzyce zupełnie nowy, bardziej spontaniczny, żywy wymiar – mówi Ania Wojtaszek. Dodaje, że już w nagrywaniu debiutanckiej płyty pomagali zaproszeni muzycy (Paweł Stawarz - malletkat midi, Michał Sosna - klarnet, Kuba Łuka – syntezator, Tomasz Osiecki - sitar, dilruba).Także dzięki temu muzyka zespołu wymyka się łatwej definicji i unika zamknięcia w „szufladce”.


Duetowi udało się połączyć wpływy nowoczesnych gatunków avant-pop, chill out, trip hop i dynamicznego electro z autorską wizją muzyki.
Ostateczny „szlif” brzmieniu Clapham South nadał Adam Toczko, jeden z najlepszych obecnie polskich producentów muzycznych i realizatorów nagrań (odpowiada za brzmienie na płytach takich gwiazd jak Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, Monika Brodka, grup Maanam, Pogodno i wielu innych), który zmiksował debiutancką płytę. Mastering płyty wykonało doskonałe studio Master&Servant z Hamburga. Patronat medialny nad płytą objęły między innymi: Polskie Radio Czwórka, Radio Ram, Polskie Radio Szczecin, Myspace, Muzzo, Hiro oraz Laif. Mecenat nad wydawnictwem sprawuje Urząd Miasta Chorzów.

Clapham South koncertował w całym kraju, m.in. z tak uznanymi artystami jak Hey, Novika, Skinny Patrini, Me Myself & I, Miloopa oraz Dick4Dick. Brał udział w uznanych festiwalach - wystąpił m.in. na na głównej scenie Slot Art Festiwal. Pisały o nim media ogólnopolskie i regionalne, utwory zespołu (Midnight of summer, Lipstick on the glass) emitują rozgłośnie radiowe (Czwórka,Trójka, Roxy Fm, PIN, lokalne) i stacje telewizyjne. Na zaproszenie Tomasza Kina Clapham South zagrał koncert na łamach audycji Przesłuchanie w Roxy Fm. Internetowy serwis Muzzo.pl wybrał Clapham South wykonawcą dnia, a utwór "Desert Space Broken" zamieszczono na portalu RMF FM Miasto Muzyki. Ten sam portal przez ponad tydzień promował utwór "Lipstick on the glass": cover Maanamu w wersji Clapham South.

Płytę promował utwór "Midnight of Summer" (teledysk powstał z pomocą firmy On Production). Premiera miała miejsce 1 kwietnia, dzięki połączonym siłom muzyków Clapham South, Agencji Jasna Strona oraz firmy Sonic Records. Zaraz potem zespół wyruszył w dwumiesięczną trasę koncertową, uwieńczoną koncertem w radiowej "Czwórce" w audycji "Ministerstwo Dźwięku" (04.06.2011r)

"Sealesia" i Midnight of summer. W połowie sierpnia ukazała się składanka Wydawnictwa Falami pt.Sealesia na której umieszczono kilkanaście najciekawszych zespołów i wykonawców ze Śląska. Na tą płytę trafił min.Clapham South z kompozycją "Midnight of summer". Utwór ten został wybrany na jeden z utworów promujących album w radiowej "Trójce" (płyta tygodnia)


28 listopada w Polskim Radiu "Czwórce" nastąpiła ogólnopolska premiera drugiego singla duetu pt. "Teen Highs"(jako powerplay).

Z początkiem 2013 roku duet postanowił rozszerzyć swój skład. 2 marca 2013 roku grupa już w pięcioosobowym składzie zagrała na festiwalu Emergenza"

Aktualny skład :
Anna Wojtaszek - wokal, teksty
Grzegorz Bednarski - elektronika , gitara akustyczna, gitara basowa, kompozycje, produkcja
Mateusz Rejmaniak - gitara, elektronika, klawisze
Szymon Ziarnik - perkusja, sample
Michał Zdrzałek - klawisze, waltornia

Kup album! http://www.empik.com/rings-on-the-water-clapham-south,prod61041538,muzyka-p

Kontakt : claphamsouth@op.pl

Źródło: http://clapham-south.muzzo.pl/


ELMjuzik

2 komentarze: