niedziela, 30 grudnia 2012

Wawrzyn - Elektrzyn

"Sądzę, że jedyną rzeczą, jaką ludzie powinni zrozumieć, jest to, iż artysta tworzy, gdyż musi tworzyć!" cyt: Pablo Picasso. Takim oto cytatem artysta Wawrzyn czyli Paweł Wawrzyniak opisał swój album. Trudno się z nim nie zgodzić?! Ale czy artysta stworzył tą muzykę pod wpływewm wewnętrznego przymusu czy też nie - warto na ten album zwrócić szczególną uwagę! Przesłuchałem płytę kilkukrotnie dzięki uprzejmości samego artysty. Otrzymałem od Pawła nie dawno tą płytę i dziękuję mu za to, ponieważ muzyka jaką było mi dane usłyszeć na "Elektrzyn" jest niesamowita pod wieloma względami! Z jednej strony jest to typowo analogowa w brzmieniu muzyka elektroniczna, jednak nie stroniąca od eksperymentu a jednocześnie bardzo zachowawcza. Osiem utworów, a każdy kolejny utwór ciekawszy od swego poprzednika! W muzyce Pawła słychać pomysł i precycyjnie zrealizowane zamierzenie artystyczne, co jest w moim odczuciu prawdziwą sztuką! Album jest nastrojowy i rzekłbym ciepły, a przede wszystkim bardzo ciekawy i wciągający. Kompozycje od strony artystycznej zrealizowane są profesjonalnie. Słuchanie tej muzyki to czysta przyjemność! Od strony technicznej zaś nagrania zrealizowane są bardzo neutralnie. Przyznam szczerze, jestem mega pozytywnie zaszokowany poziomem artystycznym tej muzyki! Nie słyszałem tak bardzo dobrego albumu polskiego artysty elektronicznego od czasu przesluchania albumu "Omni" kultowej już grupy Omni. I aż, dziw bierze, że muzyka Pawła Wawrzyniaka pozostaje szerzej nie znana?! Nie wiem jak to się dzieje, ale chyba nie jest dobrze w naszym świecie muzycznym, skoro takie perełki muzyki elektronicznej jak "Elektrzyn", są nie zauważone i nie docenione!!!
Muzyka bogata aranżacyjne i bardzo ekspresyjna pomimo braku porywających solówek czy też popisów instrumentalnych - jednak kompletna w 100%!!! Polecam bardzo serdecznie album "Elektrzyn" Pawła Wawrzyniaka - wszystkim, którzy kochają muzykę elektroniczną i prawdziwą sztukę!!!
Strona www artysty:  http://www.wawrzyn.com.pl/
Strona w Sound Cloud: https://soundcloud.com/wawrzyn

2 komentarze:

 1. Po przesłuchaniu pora na małą refleksję.

  Album u niektórych słuchaczy muzyki elektronicznej wywoła szczery uśmiech na twarzy.
  Od strony pomysłów i klimatu jest dobrze. Warto podążać drogą takiego tworzenia. Należy jednak zwrócić uwagę na pojawiające się wrażenie niekompletności na trzech płaszczyznach. Kilka wybranych brzmień nie sprawdza się w rolach aktorów mających w pełni przedstawić atmosferę utworów oraz zamysł autora. W niektórych momentach współgranie tonacji można zinterpretować jako działanie zamierzone bądź efekt tworzenia na mało precyzyjnych odsłuchach, czego rezultatem jest brak słyszenia pewnych mankamentów. Kilka utworów zyskałoby dzięki wzbogaceniu w melodyjne motywy. Nie zmienia to jednak faktu, że "Elektrzyn" da się lubić, a co ważniejsze, jest sygnałem, że sam twórca posiada talent, a przyszłymi produkcjami może pozytywnie zaskoczyć słuchaczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Tak zasadniczo zgadzam się z tym co napisałeś. Mimo pewnych niedociągnięć technicznych, album jest wg mnie doskonały i "pieję z zachwytu" słuchając kompozycji z Elektrzyn!!! Pozdrawiam serdecznie

   Usuń