poniedziałek, 30 grudnia 2013

Nowy rok - nowe wydawnictwa i ciekawostki!

Witajcie! Nowy Rok 2014 "za pasem", a tutaj wysyp el-muzycznych nowości i jeszcze więcej muzyki elektronicznej. Dzisiaj nie będzie recenzji, chciałbym jedynie zaprezentować Wam, owe wspomniane powyżej nowości i ciekawostki muzyczne. Ukazały się płyty Macieja Braciszewskiego z serii "A.D" - czyli:
 • A. D. 966 - Muzyczna opowieść o początkach państwa Polskiego. Albumu można posłuchać tutaj: 

oraz
 • A. D. 1000 - Czyli kontynuacja tematu zebrana w dwunastu kompozycjach. Do posłuchania.

W moim odczuciu warto tutaj podkreślić, oryginalną i świetnie zrealizowaną oprawę graficzną obu wydawnictw. Sama zawartość muzyczna jest również mocno intrygująca. Zapraszam serdecznie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Natrafiłem niedawno na ciekawe wydawnictwa muzyczne firmy GAD Records. To polskie wydawnictwo specjalizujące się w publikacji rodzimej muzyki sprzed lat.
I tak w katalogu ich odnalazłem album Krzysztofa Dudy pt: "Altus". Jest to zbiór utworów i (za gad records) "nostalgiczna podróż do czasów, gdy telewizja była interesująca, a syntezatory analogowe. A nawet więcej – to dokument działalności trójmiejskiego artysty, którego kompozycje był regularnie prezentowane przez radio i telewizję, choć często z pominięciem nazwiska. Teraz powracają w pełnym, elektronicznym blasku."

Krzysztof Duda to jedna z najciekawszych postaci na polskiej scenie el-muzyki. Preferował melodyjną odmianę gatunku, pełną śpiewnych tematów zamkniętych w krótkich, zwartych kompozycjach. Niezwykła uroda takich kompozycji jak „Marzenia z wiśniowego sadu”, „Altus” czy „Blue Man” zapewniły im stała obecność na antenach Polskiego Radia oraz w telewizji, gdzie Duda dość szybko stał się jednym z ulubionych (obok Mikołaja Hertla) el-muzyków, których kompozycje ilustrowały przeróżne programy. Album „Altus” przypomina dwadzieścia z nich, wykorzystywanych m.in. w programach „Sonda” i „Halo Komputer”. Dla fanów polskiej elektroniki to pozycja obowiązkowa.

Wszystkie utwory zremasterowano z oryginalnych taśm-matek, a całość uzupełniono o książeczkę ze szkicem na temat artysty i zdjęciami z jego prywatnego archiwum.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejnym arcyciekawym wydawnictwem GAD Records jest składanka muzyki elektronicznej pt: "Sonda - muzyka z programu telewizyjnego". 

(Za Gad records) Co czwartek Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński udowadniali, że nauka nie musi być nudna. Potrafili zaintrygować widza każdym tematem: badaniami możliwości sportowców, przetwórstwem ropy naftowej, tworzeniem nowych odmian bydła czy przyszłością komputerów. O sprawach skomplikowanych mówili ciekawie i w przystępny sposób, ilustrując pasjonująca dyskusję materiałami filmowymi. A tym towarzyszyła muzyka – niesamowita i niezwykła.

Pierwszy w polskiej historii soundtrack programu telewizyjnego to podróż do lat 80. i potężnych zbiorów niemieckiej biblioteki muzycznej Sonoton, z której wybraliśmy osiemnaście niepowtarzalnych kompozycji. W programie płyty znalazło się miejsce na kosmiczną, pulsującą elektronikę Claude’a Larsona, synth-popowe wycieczki Jeffa Newmanna, ale i soczysty, filmowy funk Johna Fiddy’ego oraz delikatne, jazzująco-synteztorowe kompozycje Mladena Franko. Fascynującą, nostalgiczną podróż w świat nauki i groove’u uzupełnia legendarna czołówka „Sondy”, czyli utwór „Visitation” Mike’a Vickersa.

Materiał zremasterowano z oryginalnych taśm-matek i uzupełniono o obszerną książeczkę ze szkicem na temat programu, zdjęciami i okładkami płyt. Album ukazuje się w limitowanym nakładzie – 500 sztuk płyty CD (premiera: grudzień 2013) i 300 sztuk wersji winylowej (premiera: styczeń 2014).

30 - to sekundowych trailerów muzycznych w/w wydawnictw można posłuchać na stronie internetowej Gad Records. Zapraszam serdecznie do słuchania i zakupu tych unikatowych albumów - warto!!!

Na zakończenie, chciałbym życzyć Wam drodzy moi czytelnicy, dużo zdrowia i dużo szczęścia oraz spełnienia wszystkich marzeń w nadchodzącym roku 2014! 

ELMjuzik

3 komentarze:

 1. Albumy prezentują się okazale i po zaznajomieniu się z nimi, w głowie latają kolorowe gwiazdki. To chyba noworoczne zwiastuny. Pomimo, że wszystko gra i plumka jak należy, ode mnie pójdą dwa wyróżnienia. Pierwsze dla albumu ""Altus" za wywołanie uśmiechu, a drugie dla konkretnego utworu czyli "The Story" z albumu "A.D.966".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Miło Cię gościć na blogu w nowym roku! Dzięki za komentarz i ocenę! Ja stawiam na "starocie" Pana Krzysztofa - zdecydowanie :) Co do A.D wszystko ok, w zasadzie może się to el granie podobać! Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. można dostać LP i CD z pierwszego wydania. Cena mówi, że dla kolekcjonerów:
  http://braktowaru.pl/sonda

  OdpowiedzUsuń